НАСЛЕДСТВЕНО ПРАВО. НАСЛЕДЯВАНЕ ПО ЗАКОН.
Наследственото право е този клон от правото, който регулира правните последици във връзка с имуществените въпроси, свързани с фактическата смърт на едно физическо лице, наречено още в закона-наследодател, а самото наследство е съвкупността от имуществени и облигационни права и задължения, които са принадлежали на наследодателя към момента на неговата смърт.
Нормативният акт, който урежда наследяването в България е Законът за наследството(ЗН). Когато лицето почине, неговото наследство се открива към момента на смъртта му в последното му местожителство.
Има два вида наследяване, познати в българското законодателство-наследяване по закон и наследяване по завещание.
КОЙ НЕ МОЖЕ ДА НАСЛЕДЯВА НИТО ПО ЗАКОН, НИТО ПО ЗАВЕЩАНИЕ:
Съгласно Закона за наследството, не може да наследява нито по закон, нито по завещание:
- който не е заченат при откриване на наследството;
-който е роден, неспособен да живее;
До доказване на противното, този, който е роден жив, се смята за жизнеспособен.
Не може да наследява като недостоен:
- който умишлено е убил или се е опитал да убие наследодателя, неговия съпруг или неговото дете, както и съучастникът в тия престъпления, освен ако деянието е извърпено при обстоятелства, които изключват наказуемостта, или е амнистирано;
- който е набедил наследодателя в престъпление, наказуемо с лишаване от свобода или с по-тежко наказание, освен ако набедяването се преследва с тъжба на пострадалия и такава не е била подадена;
-който е склонил или възпрепятствувал наследодателя чрез насилие или измама да направи, да измени или отмени завещание, или който е унищожил, скрил или поправил негово завещание или съзнателно си е служил с неистинско завещание;
Недостойният обаче може да наследява само ако наследодателят го е признал изрично за достоен чрез акт с нотариално заверено съдържание или чрез завещание, като във втората хипотеза недостойният, в полза на когото наследодателят е направил завещание, като е знаел причината за недостойнството, без изрично да го е признал за достоен, наследява само в границите на завещанието.
РЕД НА НАСЛЕДЯВАНЕ НА РОДНИНИ-НАСЛЕДНИЦИ.
В глава втора от Закона за наследството, подробно се указва кои точно са наследниците по закон на едно починало лице-това всъщност са лицата, които се намират в родствена връзка с наследодателя, неговото семейство.
На първо място, ако починалото лице е имало деца, то децата му наследяват по равни части от имуществото му, като законът е приравнил към тях и осиновените от него деца.
На второ място, ако починалото лице не е имало деца, то наследяват поравно родителите или оня от тях, който е жив. Ако починалият е оставил само възходящи от втора или по-горна степен, наследяват поравно най-близките от тях по степен.
На трето място, когато починалият е оставил само братя и сестри, те наследяват по равни части. Когато починалият е оставил само братя и сестри заедно с възходящи във втора или по-горна степен, първите получават две трети от наследството, а възходящите - една трета. В тези случаи еднокръвни и едноутробни братя и сестри получават половината от това, което получават родните братя и сестри.
И на четвърто място, когато починалият не е оставил възходящи от втора и по-горна степен, братя и сестри или техни низходящи, наследяват роднините по съребрена линия до шеста степен включително.
По-близкият роднина по степен и низходящият на по-близък по степен изключват по-далечния роднина по степен.
Преживелият съпруг не е включен в четирите реда на наследяване, описани по- горе. Вместо това, той наследява с този ред от роднини-наследници, който именно е призован към наследяване.
Съпругът наследява част, равна на частта на всяко дете.
Когато съпругът наследява заедно с възходящи или с братя и сестри, или с техни низходящи, той получава половината от наследството, ако то се е открило преди навършването на десет години от сключването на брака, а в противен случай получава 2/3 от наследството. А когато съпругът наследява заедно с възходящи и с братя и сестри или с техни низходящи, той получава една трета от наследството в първия случай и половината - във втория.
Ако няма други наследници, съпругът получава цялото наследство.
Тази статия е само информативна, тъй като всеки правен казус е индивидуален и трябва да бъде решен спрямо особеностите си. Ако имате повече въпроси и търсите съдействие от опитен адвокат, моля, свържете се на тел: 0885 100 535
0 коментара:
Публикуване на коментар