РАЗВОД. ВИДОВЕ РАЗВОД. РАЗВОД ПО ВЗАИМНО СЪГЛАСИЕ И РАЗВОД ПО ИСКОВ РЕД.
Отношенията в семейството са една особено чувствителна и откровено лична тема. Семейното право е този дял от правото, който третира именно тях с цел прецизната им защита. Бракът е основата на българското семейство от хилядолетия. Именно на него се скрепяват и семейните връзки: между мъжa и жената, както и техните деца. Хората встъпват в брак за да създадат своя малка общност, основана на любов и взаимно доверие, но освен това и нормативно регулирана от закона. Никой не сключва брак с цел да се разведе.
Понякога обаче, поради една или друга причина, бракът може да се превърне по-скоро в тежест, отколкото в благодат. Разводът като правна възможност е уреден в Семейния Кодекс (СК). В закона са уредени две правни възможности за развод:
1. Развод по взаимно съгласие.
Именно защото брачните взаимоотношения са твърде лични и натоварени с прекалена емоционалност в моята практика като бракоразводен адвокат, препоръчвам по-скоро този метод на развод-по взаимно съгласие.
При този вариант на прекратяване на брачния съюз, самите съпрузи правят своите взаимни уговорки, които намират израз в споразумение, което се входира и утвърждава от съда.
На първо място, молителите имат личен избор и свобода да определят по взаимно съгласие въпроси от изключителна важност като личните си имуществени отношения, а при наличие на деца-родителските права относно тях. Тук намесата на съда е по-скоро регулираща-дали съответства споразумението на закона и дали са достатъчно защитени интересите, както на самите съпрузи, така и на техните деца.
На второ място, в самото производство на развод по взаимно съгласие, може да не се коментират твърде лични теми като чия е вината за дълбокото и непоправимо разстройство на брака, не се обследват самите причини за настъпването на краха във взаимоотношенията между съпрузите.
На трето и не на последно място, разводът по взаимно съгласие има предимство пред развода по исков ред с това, че е много по-бърз и безболезнен начин за прекратяване на брака. Не е необходимо събирането на много доказателства, разпити на свидетели, експертизи, вещи лица, като по този начин е и по-евтиният вариант.
При наличие на малки деца, родени от брака, както при развода по взаимно съгласие, така и при този по исков ред, съдът може да изиска доклад от социалните служби, търсейки обективно и експертно мнение с цел да постигне по–голяма защита на децата в случай, че техните родители са решили да прекратят своя брак.
2. Развод по исков път.
Понякога взаимоотношенията между съпрузите са толкова дълбоко и непоправимо разстроени, че те не успяват по никакъв начин да намерят вече пътя си един към друг и общ език, необходим за да постигнат взаимно съгласие по въпросите, касаещи разтрогването на един брак.
Опитите за медиация също не помагат.
Тогава законодателят е предвидил втория вариант на прекратяване на брака-развод по исков път.
Тук имаме типично исково производство. Стартира се с искова молба от някой от двамата съпрузи срещу другия съпруг-като страните се конституират като ищец и ответник в процеса.
Ангажират се много доказателства, водят се свидетели, ако е необходимо вещи лица с експертизи, издирва се причината за разстройството на брака, чия е вината за това. Съпрузите обикновено не са настроени добре един към друг-спорят относно родителските права, относно режима на лични контакти с детето, относно размера на издръжката. Спорят и по имуществени въпроси, свързани със семейното жилище и общото имущество. Водят се впоследствие дела за делби.
Това е по-тежкият процес, както чисто юридически, така и от морална гледна точка.
Това, според мен е вариантът в краен случай, когато връзката между съпрузите е тотално разрушена, но от друга страна стои необходимостта от уреждане по законов начин на всички последици, настъпващи вследствие на решението за развод.
Размерът на издръжката зависи от много фактори, но не може да бъде по - нисък от стойността на 1/4 от минималната работна заплата към съответния момент.
Преди да предприемете стъпка към развод-бил той по взаимно съгласие или по исков път, съветвам Ви да се консултирате с добър бракоразводен адвокат- експерт с опит в областта на Семейното право.
Тази статия е само информативна, тъй като всеки правен казус е индивидуален и трябва да бъде решен спрямо особеностите си. Ако имате повече въпроси и търсите съдействие от опитен адвокат, моля, свържете се на тел: 0885 100 535;
0 коментара:
Публикуване на коментар