ПРАВНИ ПОСЛЕДИЦИ И ОТГОВОРНОСТ ПРИ НЕСПАЗВАНЕ ОТ РОДИТЕЛ НА ВЕЧЕ ПОСТАНОВЕНО И ВЛЯЗЛО В СИЛА СЪДЕБНО РЕШЕНИЕ ОТНОСНО РЕЖИМ НА ЛИЧНИ КОНТАКТИ С ДЕТЕТО.
Понякога взаимоотношенията между бившата двойка родители са толкова обтегнати, че дори влязло в сила съдебно решение, което е вече уредило правата и задълженията им по повод детето не е способно да тушира конфликтите им. На практика, често се случва родителят, на когото са предоставени родителските права да не спазва уговорките във връзка с режима на лични контакти на другия родител с детето. Въпреки че другият родител не упражнява постоянно родителските права, това не значи, че той е лишен от такива. Ни най-малко! Напротив, законът насърчава контактите на родителя с неговото дете, защото връзката е от изключителна важност и трябва да се запази.
Как да постъпи един родител, ако другият родител осуетява срещите му с неговото дете?
Гражданскоправна отговорност.
На първо място, законодателят е предвидил гражданска отговорност. Съдебните решения по СК се ползват с изпълнителна сила. На база влязлото в сила съдебно решение може да се подаде молба за издаване на изпълнителен лист. Съдията, който е постановил решението се произнася в закрито заседание. След като е издаден изпълнителният лист, родителят може да се обърне за съдействие към съдия - изпълнител в района по местоживеене на детето. Образува се изпълнително дело. Родителят инициирал изпълнителното дело придобива качеството на взискател, а другият родител - длъжник.
Съдия - изпълнителят има редица правомощия да действа в такива случаи. Ако другият родител продължава да осуетява срещите с детето, съдия - изпълнителят може да поиска съдействие и от полицейските власти. Ето какво гласи чл.528 от Гражданско - процесуалния кодекс:
Изпълнение на задължение за предаване на дете:
Наказателноправна отговорност.
Неспазването на съдебно решение за предаване на дете и осуетяване на срещите му с другия родител е престъпление по смисъла на Наказателния кодекс в Република България.
В тези случаи, засегнатият родител, чийто права са нарушени, може да подаде жалба в прокуратурата за да се образува наказателно производство срещу другия родител.
През 2019г. бяха направени някои промени на този състав на престъпление в НК, като се увеличи наказанието глоба за дееца, което в тежки случаи може да достигне до 10 000 лв. и да доведе до лишаване от свобода.
чл.182 (2) Родител или друг сродник, който не изпълни или по какъвто и да е начин осуети изпълнението на съдебно решение относно упражняване на родителски права или относно лични контакти с дете, се наказва с пробация и глоба от две хиляди до пет хиляди лева, а в особено тежки случаи - с лишаване от свобода до шест месеца и глоба от пет хиляди до десет хиляди лева.
Тази статия е само информативна, тъй като всеки правен казус е индивидуален и трябва да бъде решен спрямо особеностите си. Ако имате повече въпроси и търсите съдействие от опитен адвокат, моля, свържете се на тел: 0885 100 535;
КОГАТО СЪДИЛИЩАТА ОТКАЗВАТ ДА ПРИЛОЖАТ ЧЛ.304-306 ОТ АХК СРЕЩУ КМЕТ НА ОБЩИНА ЗА НЕИЗПЪЛНЕНИЕ НА СЪДЕБНО РЕШЕНИЕ ОТ ДВЕ ИНСТАНЦИИ КАК СЕ ПОСТЪПВА
ОтговорИзтриване